سیلندر عراقی

سیلندر عراقی چیست؟

گاز مایع یکی از مهم ترین و ضروری‌ ترین فرآورده‌ های پالایشگاه است که در ظروف یا ماخذ هایی به نام سیلندر گاز مایع نگهداری می‌ گردد. انواع سیلندر گاز مایع بر اساس وزن، اندازه و ابعاد، ساختار دسته، پایه یا شیر کپسول گاز (شیر عراقی چپ گرد یا راست گرد) و پارامتر هایی نظیر آن، از یکدیگر متمایز می‌ شوند.

در ادامه قصد داریم به طور جامع و کاربردی به معرفی سیلندر گاز مایع عراقی، ویژگی‌ ها و مواد سازنده آن پرداخته و مورد بررسی قرار دهیم.

گاز مایع یکی از پر کاربرد ترین مواد و فرآورده‌ های پالایشگاه‌ های گاز و نفت، بدون آن که متوجه شویم در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارند. در مواقعی که از وسایل گرمایشی خانه یا محل کار استفاده می کنیم، وقتی وسایل نقلیه‌ را با سوخت گاز به راه می‌ اندازیم، از سیستم‌ های خنک کننده‌ ای مثل یخچال و فریزر استفاده می‌ کنیم و به پخت و پز در آشپزخانه می‌ پردازیم، در حال استفاده از گاز مایع هستیم. بی شک نگهداری ماده‌ ای با این میزان اهمیت و ویژگی‌ های خاص اعم از فشار و حالت فیزیکی و غیره، عملیاتی حساس و حائز اهمیت است که باید با حساب و کتاب و مهندسی کارآمد انجام پذیرد. از این رو است که انواع سیلندر گاز مایع و کپسول گاز طراحی شده و با طراحی اجزایی کاربردی چون شیر کپسول گاز و بدنه و.. مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

 

سیلندر عراقی

 

نگهداری گاز مایع؛ سیلندر عراقی به چه کار می‌ آید؟

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره کردیم، گاز طبیعی یا ال پی جی ( Liquefied petroleum Gas ) یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین مواد در صنایع و مشاغل مختلف است. زندگی روزمره، فعالیت‌ های عادی خانگی، امور صنعتی و تجاری و.. همه و همه وابسته به گاز مایع هستند. گاز مایع که پس از نفت، نقش بسیار مهمی را در تامین سوخت انواع صنایع ایفا می‌ کند، با شرایط خاص نگهداری می شوند و به منظور استفاده از آن، باید ظروف و محفظه‌ های ویژه‌ای طراحی و ساخته شوند.

گاز مایع یا LPG (ال‌پی‌جی) به طور گسترده در صنایع گوناگون کاربرد دارد که ملموس‌ ترین مثال‌ های استفاده از آن، گاز مایع به عنوان سوخت دوم وسایل نقلیه، وسایل گرمایشی خانه یا محل کار، گاز آشپزخانه‌ ها و امور خانگی است. افشانه‌ ها و گاز خنک کننده در سیستم‌ های سرمازا چون انواع یخچال‌ ها و فریزر ها نیز با استفاده از گاز مایع کار می کنند. صنایع مختلف و فعالیت‌ های صنعتی متنوع چون سوخت مشعل‌ ها و کوره‌ ها، آشپزخانه‌ های صنعتی و تجاری و غیره، به گاز مایع وابسته هستند.

گاز مایع از لحاظ ساختار و ترکیب شیمیایی سازنده، از هیدرو کربن‌ ها (درشت مولکول‌‌ های ترکیبات هیدروژن و کربن) ساخته شده است و ترکیب اصلی سازنده آن، پلیمر های هیدرو کربنی چون بوتان یا پروپان و در مواردی ترکیب این دو هستند. به طور معمول ترکیبات بوتیلن و پروپیلن نیز در این ماده به کار می‌ روند.

نگهداری گاز مایع، حمل، ذخیره و استفاده از آن، به طبع امری خطیر و حساس است. با توجه به کاربرد بالایی که این ماده دارد، ظرف یا بهتر است بگوییم محفظه‌ای که برای آن مورد استفاده قرار می‌ گیرد، باید مقاومت بالایی داشته و از لحاظ ساختاری، امکان ذخیره و استفاده راحت گاز را فراهم نماید. از سوی دیگر این محفظه باید امکان ساخت متنوع در ظرفیت‌های مختلف، وزن و گنجایش‌ های متنوع را داشته و انتظارات صنایع را از یک محفظه خوب نگهداری و مصرف گاز مایع برآورده کند. تمامی این ویژگی‌ ها، در انواع سیلندر های گاز مایع از جمله سیلندر عراقی رعایت شده‌ اند. سیلندر عراقی، دارای اجزای متنوع ساختاری و عملکردی شیر عراقی، پایه یا کپسول گاز، یک محفظه نگهداری و حمل و نقل گاز متنوع و بی نظیر است.

معرفی انواع سیلندر؛ سیلندر عراقی

تا اینجای مطلب دانستیم، به دلیل اینکه گاز مایع یک ماده مهم، حساس و پر کاربرد است، شرایط نگهداری و حمل و نقل و استفاده از آن نیز شرایط خاصی بوده و تنها با ساختاری مهم، طراحی  شده و از مواد اولیه مقاوم و مستحکم ساخته می شود.

پس “سیلندر گاز مایع” یا “کپسول گاز” هر دو به محفظه‌ ای اشاره دارند که گاز مایع را در خود نگه می‌ دارد و با شیر کپسول گاز، امکان استفاده راحت آن‌ را فراهم می‌ کنند. (در اینجا لازم است اشاره‌ای به اجزای سیلندر و سیلندر عراقی نیز داشته باشیم. بدنه سیلندر، شامل تنه و گلویی که اطلاعات لازم بر آن حک شده، سری کپسول گاز یا کلاهک و شیر عراقی یا شیر کپسول گاز، سه جز اصلی یک سیلندر هستند.)

با توجه به اینکه انواع گاز، حجم مورد نظر نگهداری، نوع کاربری و استفاده و پارامتر هایی از این دست، تنوع بالایی داشته و بر محفظه نگهداری گاز اثر می‌ گذارند، انواع سیلندر یا کپسول گاز مایع طراحی و عرضه می‌ شوند، تا انتظارات صنایع از سیلندر ها را برآورده سازند.سیلندر عراقی که از اجزای متنوعی چون شیر عراقی یا شیر کپسول عراقی و غیره تشکیل شده، نوعی از سیلندر ها است که وجه تشابه زیادی با نوع سیلندر های ایرانی داشته و با تفاوت‌ های جزئی در وزن، ابعاد و گنجایش، شکل و ساختار دسته، شیر عراقی و.. از آن متمایز می‌ شود.

البته سیلندر های مختلف نگهداری گاز، خود نیز بر اساس ویژگی‌ هایی دسته بندی می‌ شوند. ساختار سیلندر عراقی و انواع سیلندر از لحاظ درز دار یا بدون درز بودن تقسیم بندی می‌ شود. برخی کپسول‌ های حمل گاز، از بخش‌ های مختلف برش خورده و جوش داده می‌ شوند و برخی دیگر ساختاری یکپارچه و بدون درز جوش دارند.

 

سیلندر عراقی

 

پارامترهای دیگر برای دسته بندی انواع سیلندر عراقی

بدیهی است که انواع مخازن و محفظه‌ ها در هر حوزه کاربرد، دارای ابعاد و گنجایش‌ های مختلفی بوده و از انواع کم ظرفیت ۲ لیتری تا 5۰ لیتری را شامل می‌ شوند. حتی شکل شیر عراقی و به طور کلی شیر کپسول عراقی گاز در نگهداری انواع گاز فرق می‌ کند.برخی کپسول‌ ها و سیلندر ها (که گاز خنثی و اینرت را نگه می‌دارند)، شیر عراقی راست گرد (Right Handed ) داشته و برخی دیگر که مسئول نگهداری گاز های خطرناک هستند، شیر عراقی چپ گرد ( Left Handed  ) دارند.

شاید نام سیلندر عراقی، شیر عراقی و اجزایی چنین برای‌ شما نا آشنا باشد، اما حتماً کپسول‌ های نگهداری گاز با رنگ‌ های متنوع را دیده‌اید که تفاوت‌ هایی از لحاظ ساختار، جنس، ابعاد و.. با هم دارند. اگر برایتان سوال است که چرا ظروف نگهداری گاز که در صنعت کاربرد دارند رنگی هستند، باید بدانید که دلیل رنگ آمیزی و رنگی بودن محفظه‌های نگهداری گاز، تشخیص راحت‌ تر محتویات و نوع گاز است. گاز های مختلف رنگ به خصوص دارند، تا هنگام نگهداری، حمل و استفاده تشخیص گاز آسوده‌ تر انجام گیرد.

بررسی اجزا و انواع سیلندر؛ سیلندر عراقی و شیر عراقی

یکی از اساسی‌ ترین وجوه تمایز انواع سیلندر، جنس مواد به کار رفته در آن است. انواع سیلندر معمولاً از جنس مقاوم فولاد یا آلیاژ های آلومینیوم هستند. از لحاظ مقاومت و استحکام، جنس فولاد موثرتر بوده و از لحاظ سبکی و دانسیته، چگالی و وزن محفظه سیلندر آلومینیومی کمتر از فولاد می باشد. نوع کامپوزیت نیز نوع تازه‌ ای از سیلندر های نگهداری گاز است که مقاومت بالا را در عین وزن بسیار کم دارد.

همانطور که پیش‌ تر نیز اشاره کردیم، تفاوت در حجم و ظرفیت سیلندر ها، از مهم ترین تفاوت‌ های سیلندر عراقی و ایرانی است. به دلیل طیف گسترده کاربرد ها، معمولاً سیلندر ها در حجم‌ ها و با گنجایش‌ های متنوعی ساخته می‌ شوند و انواع 2 لیتری، ۵ لیتری، ۱1 لیتری، ۲2 لیتری، کپسول‌ های بزرگ ۴۰ و ۵۰ لیتری را در بر می‌ گیرند.

گنجایش و جنس و البته ساختار (وجود یا عدم وجود درز جوش در بدنه محفظه) از مهم ترین عوامل در کارایی و همچنین قیمت سیلندر عراقی هستند. قیمت نهایی سیلندر با توجه به نوع و کیفیت متریال سازنده محفظه، اندازه و ابعاد آن، ساختار بدنه و شیر عراقی و.. تعیین می‌ شود و با توجه به کارخانه سازنده نیز می‌ تواند متغیر باشد.

جمع بندی

در این نوشته سعی کردیم به طور کامل و کاربردی به معرفی سیلندر عراقی، اجزا (شیر عراقی و..) و شباهت‌ ها و تفاوت‌ های آن با سیلندر ایرانی پرداخته و همچنین انواع سیلندر را مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به بودجه، نوع استفاده و ویژگی‌ های شرح داده شده در مقاله، می‌ توانید بهترین و مناسب ترین سیلندر عراقی را انتخاب نموده و تهیه کنید. پس از خریداری سیلندر نیز به نکات ایمنی و استاندارد های استفاده توجه داشته و از خطرات و مشکلات احتمالی پیشگیری نمایید.

شما عزیزان جهت راهنمایی بیشتر پیرامون انواع سیلندر و شیر گاز مایع و مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با شماره ی 09128343424 تماس حاصل فرمایید. تیم پیشتیبانی مجموعه آرمان اندیشه آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.