شیرعراقی تک مرحله ای - آرمان اندیشه فولاد

شیر سیلندر عراقی چیست؟

شیر سیلندر ها یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات در صنایع گاز به شمار می‌ روند. شیر کپسول عراقی نیز یکی از همین شیر سیلندر ها می‌ باشد. وظیفه اصلی شیر سیلندر ها، حفظ و نگهداری گاز مورد نظر می‌ باشد.

این گاز می‌ تواند گاز مایع، اکسیژن، کربن دی اکسید و… باشد. تقریباً تمام سیلندر های موجود دارای شیر سیلندر می‌ باشند. در صورتی که سیلندری این شیر لازم را نداشته باشد، نمی‌ توان از گاز موجود در آن استفاده کرد.

بنابراین وجود شیر سیلندر برای استفاده از محتویات سیلندر ها الزامی می‌ باشد. در هنگام تهیه سیلندر های گاز، خرید شیر سیلندر را فراموش نکید. اما یکی از مهم‌ ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که هر مدل سیلندر، شیر مخصوص به خود را دارد. بنابراین پیش از خرید شیر سیلندر گاز، ابتدا مدل کپسول خود را مشخص کنید. سپس با توجه به این موضوع، شیر سیلندر را خریداری کنید که مناسب به شما باشد.

به عنوان مثال، شیر سیلندر مورد استفاده در سیلندر های خانگی و سیلندر آزمایشگاهی متفاوت می‌ باشد. هر سیلندری باید ازشیر سیلندر برخوردار باشد. در حقیقت این محصول به عنوان یک سوپاپ اطمینان نیز لحاظ می‌ شود.

شما می‌ توانید با تنظیم کردن شیر سیلندر عراقی خود، میزان گاز خروجی از کپسول را تنظیم کنید. به عنوان مثال، در آزمایشگاه‌ ها، ممکن است برخی از سیلندر ها حاوی گاز‌ های خطرناکی باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوان میزان گاز خروجی را تنظیم و کنترل کرد. در غیر اینصورت امکان بروز اتفاقاتی ناگوار نیز وجود دارد. در ادامه با این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد.

 ویژگی‌های شیر سیلندر عراقی

همانطور که اشاره شد، از اصلی‌ ترین ویژگی‌ های شیر سیلندرهای عراقی ‌هدایت و کنترل فشار هوای خروجی است. برخی دیگر از ویژگی‌ های شیر کپسول‌ ها عبارتند از:

  • روپیچ و توپیچ

معمولاً ویژگی روپیچ و توپیچ بودن، بیشتر در سیلندر های اکسیژن دیده می‌ شود. شیر سیلندر روپیچ، شامل مدل‌ هایی می‌ شوند که رگلاتور بر روی خود شیر قرار داده شده است. اما در مدل‌ های شیر سیلندر توپیچ، جایگاه این رگلاتور در درون شیر تعبیه شده است.

بنابراین با در نظر گرفتن این تفاوت، در هنگام خرید، بهترین شیر سیلندر را خریداری کنید. خوب است بدانید که شیر سیلندر روپیچ در مقایسه با شیر سیلندر توپیچ، طرفداران بیشتری دارد. بهتر است شما راحتی خود را در هنگام استفاده در نظر گرفته و سپس مناسب‌ترین مدل را خریداری کنید.

  • سوپاپ اطمینان

برخی از گاز ها در مقایسه با گاز های دیگر خطرناک‌ تر هستند. همین موضوع دلیلی شده است تا شیر سیلندر های چنین گاز هایی از سوپاپ اطمینان برخوردار باشند. به عنوان مثال، شیر کپسول گاز کربن دی اکسید یکی از همین موارد است.

گاز کربن دی اکسید در مقایسه با گاز اکسیژن از خطر بالا تری برخوردار است. به همین دلیل تمام شیر سیلندر های گاز کربن دی اکسید، دارای سوپاپ اطمینان هستند. نحوه عملکرد سوپاپ اطمینان در شیر سیلندر عراقی بدین گونه‌ ای است که در شرایطی خاص، از خروج گاز جلوگیری می‌ کنند.

به عنوان مثال، در زمانی که فشار خروجی گاز کربن دی اکسید از مقدار معینی افزایش یابد، سوپاپ اطمینان موجود در این شیر کپسول‌ ها از خروج گاز جلوگیری می‌ کند. باید توجه داشته باشید که این سوپاپ تنها مختص به گاز کربن دی اکسید نمی‌ باشد.

انواع شیر کپسول عراقی

امروزه با توجه به نیاز روز افزون افراد، شیر کپسول‌ های متفاوتی در بازار عرضه شده‌ اند. برخی از متداول‌ ترین شیر کپسول‌ های موجود در بازار عبارتند از:

  • شیر کپسول ایرانی

درست همانند شیر سیلندر عراقی، شیر کپسول گاز ایرانی نیز در بازار عرضه شده است. جنس اکثریت شیر کپسول‌ های ایرانی از فولاد یا استیل می‌ باشد. معمولاً ساختار این دسته از شیر کپسول‌ ها به گونه‌ای است که می‌ توان آن‌ ها را بر روی بیشتر کپسول‌ ها استفاده کرد. اما ما به شما پیشنهاد می‌ کنیم پیش از خرید شیر کپسول عراقی، ابتدا از مدل کپسول و محتویات درونی آن مطلع شوید.

  • شیر کپسول پنوماتیک

اگر تغییر مسیر هوا یا قطع و وصل کردن هوا برای شما نیز حائز اهمیت است، شیر کپسول پنوماتیک می‌ تواند انتخاب خوبی باشد. خوب است بدانید که شیر کپسول پنوماتیک دارای دو نوع دستی و برقی می‌ باشد.

در نوع دستی این محصول، شما می‌ توانید با اعمال فشار، مسیر خروج هوا را تغییر داده یا آن را مسدود کنید. اما در مدل‌ های برقی، نیازی به دخالت شما نمی‌ باشد. جریان برق، خود می‌ تواند مسیر خروجی هوا و مقدار آنرا به راحتی کنترل کند.

 

سیلندر عراقی

 

تقسیم بندی شیر سیلندر عراقی

علاوه بر موارد ذکر شده در قسمت‌ های پیشین، یکی دیگر از تفاوت‌ ها در میان شیر کپسول‌ ها در خصوص نحوه باز شدن آن‌ ها است. امروزه دو مدل متفاوت از کپسول عراقی را می‌توان در بازار پیدا کرد.

  • شیر کپسول راست گرد

  • شیر کپسول چپ گرد

همانطور که از نام آن‌ ها مشخص است، عمده‌ ترین تفاوت این محصول در راست گرد یا چپ گرد بودنشان است. اما باید در نظر داشته باشید که شیر کپسول راست گرد، مناسب گاز‌ های خنثی است. گاز‌ های خنثی، آن دسته از گاز‌ هایی می‌ باشند که خطر انفجار و آسیب را به همراه خود ندارند.

به عنوان مثال، می‌ توانید برای گاز اکسیژن از شیر کپسول راست گرد استفاده کنید. در مقابل شیر کپسول چپ گرد از انواع دیگر این محصولات می‌باشند. این نوع از شیر سیلندرها را باید برای گاز های آتش زا استفاده کرد. بنابراین با در نظر گرفتن چنین نکاتی، تمام تلاش خود را به کار گیرید تا ایمنی را در تمام ابعاد رعایت کنید.

شیر کپسول استیل نیز یکی از شیر کپسول‌ هایی می‌ باشد که از انواع متفاوتی برخوردار است. شیر کپسول استیل نیز مانند شیر کپسول پنوماتیک دارای کاربردی یکسان است. با این مدل از شیر کپسول‌ ها نیز می‌ توان میزان فشار خروجی گاز‌ ها را کنترل کرد.

اما باید بدانید که این دسته از شیر کپسول‌ ها دارای کاربرد گسترده‌ تری می‌ باشند. از شیر کپسول استیل می‌ توان هم در صنعت و هم در مصارف خانگی نیز استفاده کرد. در هنگام خرید دقت کنید که مدل مناسب این نوع از شیر کپسول را خریداری فرمایید. این محصول را می‌ توان در انواع متنوع اهرمی، زیردوشی و… تهیه کرد.

خرید شیر سیلندر عراقی

در این مطلب، برخی از مهم‌ ترین ویژگی‌ های شیر سیلندر را تحت بررسی قرار دادیم. بهتر است پیش از اقدام برای خرید شیر کپسول، ابتدا موارد ذکر شده در این مطلب را مطالعه نمایید. سپس با انتخاب بهترین و مناسب‌ ترین شیر کپسول، مدل مورد نظر خود را تهیه نمایید.

همانطور که اشاره شد، شیر کپسول‌ ها با بسیاری از جنس‌ های متفاوت در بازار عرضه شده‌ اند. برای انتخاب بهترین جنس آن‌ ها ابتدا باید گاز مورد استفاده خود را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برای کپسول‌ های اکسیژن، شیر کپسول گازی که از جنس برنج باشد ایمنی بهترین را ایجاد می‌ کند.

مسئله دیگر در خصوص سوپاپ اطمینان است. از مهم‌ ترین مؤلفه‌ هایی که باید به آن توجه کنید، خرید شیر کپسولی است که دارای سوپاپ اطمینان باشد. سوپاپ اطمینان تضمین‌ کننده ایمنی و سلامت افرادی است که در آن محیط به فعالیت می‌ پردازند. گاز‌ های کربن دی اکسید و متان، از جمله گاز های خطرناک و انفجاری می‌ باشند. به همین دلیل، کنترل فشار خروجی چنین گازهایی از نکات بسیار مهم در مسئله ایمنی است.

شما می‌ توانید با خریداری شیر کپسولی که دارای سوپاپ اطمینان است، این مسئله را رعایت کنید. سوپاپ اطمینان، خود به صورت خودکار میزان فشار خروجی گاز ها را کنترل می‌ نماید. همچنین خوب است بدانید که اگر گاز مورد نظر شما از فشار بالایی برخوردار می‌ باشد، استفاده از شیر سیلندر برنجی می‌ تواند انتخاب بهتری باشد. شیر کپسول‌ گاز های روپیچ، بیشتر مناسب گاز های کم فشار می‌باشند.

نگهداری شیر سیلندر عراقی

پس از خرید شیر کپسول، باید نکات مهم در خصوص نگهداری آن‌ ها را نیز بدانید. بر اساس تحقیقات انجام شده، رعایت چند اصل مهم به شما این امکان را می‌دهد تا عمر مفید شیر سیلندر عراقی خود را افزایش دهید.

به عنوان مثال اگر قصد خرید تعداد زیادی شیر کپسول را دارید، بهتر است آن‌ ها را در کارتن نگهداری کنید. بسیاری از افراد نسبت به این مسئله بی‌ توجه بوده و این شیر کپسول‌ ها را در پلاستیک نگهداری می‌ کنند.

تغییرات شیمیایی خارج از برنامه در شرایطی می‌ توان عمر این شیر کپسول‌ ها را کاهش دهد. همچنین باید به طور مداول محل نگهداری این شیر کپسول را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که آن محیط دارای رطوبت باشد، باید هرچه سریع‌ تر آن‌ها را به مکان دیگری منتقل کنید.

خورشید و نور مستقیم نیز حائز اهمیت است. هرگز نباید شیر کپسول‌ ها را در جهت تابش مستقیم خورشید قرار دهید. رعایت نکات گفته شده به شما کمک می‌ کند تا بتوانید از شیر سیلندر عراقی خود، در مدت زمان بیشتری استفاده کنید.

ممنون که تا انتهای این مطلب با آرمان اندیشه فولاد همراه بودید. در قسمت کامنت ها نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.